Skip to content

220 Spring StPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jun 20, 2025

Property Information

Block1322.01
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,296
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,000
46%
Improvement Value:$122,400
54%
Total Assessment$227,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,376+3.0%
2024$9,105+6.5%
2023$8,550+0.8%
2022$8,484+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft1,296DeedBook 4920, Page 134

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

DeedBook 2636, Page 215Recorded6/3/2015

Property Sale

Sale
$250,000

To:

DeedBook 859, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1930