Skip to content

224 Spring StPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jun 28, 2007

Property Information

Block1322.01
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,910
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,000
36%
Improvement Value:$186,600
64%
Total Assessment$291,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,023+3.0%
2024$11,676+36.3%
2023$8,569+0.8%
2022$8,503+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,910DeedBook 1461, Page 6

Property Sale

Sale
$131,500
DeedBook S140, Page 67

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook O-128, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1930