Skip to content

157 Marietta AvePassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$47,920
Last Sale Date
Jun 28, 1993

Property Information

Block1322.01
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,300
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,000
49%
Improvement Value:$105,800
51%
Total Assessment$208,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,609+3.0%
2024$8,360+6.5%
2023$7,851+0.8%
2022$7,790+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$47,920

To:

Sq Ft1,300DeedBook 134, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1930