Skip to content

144 Terhune AvePassaic, NJ 07055

Built 1932

Last Sale Price
$303,000
Last Sale Date
Mar 9, 2015

Property Information

Block1322.01
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,620
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,100
40%
Improvement Value:$174,900
60%
Total Assessment$290,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,957+12.3%
2024$10,651+6.5%
2023$10,002+0.8%
2022$9,924+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$303,000

To:

Sq Ft1,620DeedBook 2600, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1932