Skip to content

79 Terhune AvePassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Date
May 18, 2018

Property Information

Block1327.01
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF/1 FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,704
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
28%
Improvement Value:$277,600
72%
Total Assessment$384,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,857+3.0%
2024$15,399+63.2%
2023$9,434+0.8%
2022$9,361+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2427, Page 69Recorded1/31/2014

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 1539, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1940