Skip to content

51 Terhune AvePassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Nov 22, 2022

Property Information

Block1327.02
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,248
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,000
51%
Improvement Value:$110,200
49%
Total Assessment$225,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,285+3.0%
2024$9,017+6.5%
2023$8,468+0.8%
2022$8,402+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft1,248DeedBook 4442, Page 181

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook F165, Page 186

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook P130, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1940