Skip to content

19-21 Cornelia CtPassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Aug 23, 2017

Property Information

Block1327.03
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,386
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,300
49%
Improvement Value:$120,500
51%
Total Assessment$236,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,513+3.0%
2024$9,231+3.7%
2023$8,904+0.8%
2022$8,835+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft1,386DeedBook 3173, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1940