Skip to content

45 Pennington Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 23, 2025

Property Information

Block2141
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,862
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,300
42%
Improvement Value:$127,200
58%
Total Assessment$218,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,759+3.1%
2024$8,499+6.7%
2023$7,966+0.8%
2022$7,902+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900