Skip to content

68 Prospect St.Passaic, NJ 07055

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 26, 2024

Property Information

Block2144.01
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2.5SB/5U/APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,600
22%
Improvement Value:$318,700
78%
Total Assessment$406,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,752+3.0%
2024$16,268+6.5%
2023$15,277+0.8%
2022$15,159+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook F156, Page 272