Skip to content

50-52 Prospect St.Passaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jul 27, 2022

Property Information

Block2144.01
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,102
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,500
25%
Improvement Value:$219,900
75%
Total Assessment$294,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,138+3.0%
2024$11,788+8.6%
2023$10,855+0.8%
2022$10,771+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft2,102DeedBook 4462, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1920