Skip to content

559 Main AvePassaic, NJ 07055

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 29, 2022

Property Information

Block2144
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 B
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage9,936
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$202,900
29%
Improvement Value:$497,100
71%
Total Assessment$700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,861+3.0%
2024$28,028+6.5%
2023$26,320+0.8%
2022$26,117+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$825,000
Sq Ft9,936DeedBook 3736, Page 128Recorded1/22/2020

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

DeedBook 2643, Page 144Recorded6/17/2015