Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
98 Prospect StPassaic, NJ 07055
Last Sale Date
Sep 4, 2001
Property Information
Block2147.01
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description2S/ROOMING HOUS
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.12
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$87,200
33%
Improvement Value:$176,900
67%
Total Assessment$264,100
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $10,889 | +3.0% |
| 2024 | $10,575 | +6.5% |
| 2023 | $9,930 | +0.8% |
| 2022 | $9,854 | +1.5% |
Property History
No events match the selected filters.