Skip to content

102 Park PlPassaic, NJ 07055

Built 1930
Apartment

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Feb 23, 2016

Property Information

Block2147.01
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2.5S/8U/APTS
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage6,594
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,200
18%
Improvement Value:$408,800
82%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,615+3.0%
2024$20,020+6.5%
2023$18,800+0.8%
2022$18,655-7.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft6,594DeedBook 2782, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1930