Skip to content

45 Howe Ave.Passaic, NJ 07055

Last Sale Date
Nov 22, 2017

Property Information

Block2153
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCB/3RETAIL UN
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,200
46%
Improvement Value:$167,900
54%
Total Assessment$312,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,868+3.0%
2024$12,496+6.5%
2023$11,735+0.8%
2022$11,644+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook P167, Page 122

Property Sale

Sale
$41,500
DeedBook M161, Page 250