Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
12 BroadwayPassaic, NJ 07055
Last Sale Date
Apr 4, 2002
Property Information
Block2154
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description3SB/RET/OFF
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage13,944
Acreage0.05
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$140,500
19%
Improvement Value:$584,500
81%
Total Assessment$725,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $29,892 | +3.0% |
| 2024 | $29,029 | +6.5% |
| 2023 | $27,260 | +0.8% |
| 2022 | $27,050 | +1.5% |
Property History
No events match the selected filters.