Skip to content

689-691 Main AvePassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Date
Mar 13, 2019

Property Information

Block2157.01
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SB/OFFICE/RET
Dwellings---
ZoningC
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,200
60%
Improvement Value:$107,500
40%
Total Assessment$268,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,079+3.0%
2024$10,759+6.5%
2023$10,103+0.8%
2022$10,025+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 993, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1940