Skip to content

14-16 Howe AvePassaic, NJ 07055

Commercial

Last Sale Price
$990,000
Last Sale Date
Sep 30, 2008

Property Information

Block2157.01
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 B

Assessment

Land Value:$227,800
30%
Improvement Value:$532,200
70%
Total Assessment$760,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,335-13.0%
2024$36,036+6.5%
2023$33,840+0.8%
2022$33,579+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$990,000

To:

DeedBook 1679, Page 128