Skip to content

48 Henry StreetPassaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Dec 20, 2006

Property Information

Block2158.01
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,436
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,800
24%
Improvement Value:$218,300
76%
Total Assessment$287,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,837+3.0%
2024$11,495+6.5%
2023$10,795+0.8%
2022$10,712+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft2,436DeedBook 1373, Page 23

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 518, Page 186

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 230, Page 47

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook X153, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1910