Skip to content

279 Madison StPassaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 18, 2023

Property Information

Block2158.01
Lot32
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage3,139
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,000
19%
Improvement Value:$284,700
81%
Total Assessment$350,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,459+3.0%
2024$14,042+6.5%
2023$13,186+0.8%
2022$13,085+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 2934, Page 70Recorded11/7/2016

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook K138, Page 418

Property Built

Built

Year Built: 1910