Skip to content

56 Henry StPassaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Price
$347,000
Last Sale Date
Jul 24, 2018

Property Information

Block2158.01
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,685
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
29%
Improvement Value:$158,700
71%
Total Assessment$223,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,223+3.0%
2024$8,957+6.5%
2023$8,411+0.8%
2022$8,346+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$347,000

To:

Sq Ft2,685DeedBook 3371, Page 92

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 1894, Page 278

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 1316, Page 83

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook H152, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1910