Skip to content

331 Madison St.Passaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 23, 2025

Property Information

Block2159.01
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage3,193
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
17%
Improvement Value:$311,500
83%
Total Assessment$376,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,523+3.0%
2024$15,075+24.1%
2023$12,152+0.8%
2022$12,059-11.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft3,193DeedBook 3990, Page 29Recorded3/11/2021

Property Built

Built

Year Built: 1910