Skip to content

299 Madison StPassaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Price
$134,000
Last Sale Date
Mar 30, 1999

Property Information

Block2159.01
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage3,371
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
18%
Improvement Value:$298,300
82%
Total Assessment$363,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,979+3.0%
2024$14,547+6.5%
2023$13,660+0.8%
2022$13,555+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$134,000

To:

Sq Ft3,371DeedBook 160, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1910