Skip to content

70 Henry St.Passaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jun 25, 1998

Property Information

Block2159.01
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-3FAMILY
Dwellings3
ZoningR-3
Sq Footage2,842
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,000
23%
Improvement Value:$221,000
77%
Total Assessment$287,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,833+3.0%
2024$11,491+6.5%
2023$10,791+0.8%
2022$10,708+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft2,842DeedBook 156, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1910