Skip to content

74 Henry St.Passaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Jul 22, 2019

Property Information

Block2159.01
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage3,003
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,000
22%
Improvement Value:$234,900
78%
Total Assessment$300,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,406+3.0%
2024$12,048+6.5%
2023$11,314+0.8%
2022$11,227+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft3,003DeedBook 3706, Page 281

Property Sale

Sale
$219,799
DeedBook 572, Page 208

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook B159, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1910