Skip to content

76 Henry StreetPassaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Dec 18, 2024

Property Information

Block2159.01
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-3FAMILY
Dwellings3
ZoningR-3
Sq Footage2,832
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,800
25%
Improvement Value:$199,700
75%
Total Assessment$265,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,947+3.0%
2024$10,631+6.5%
2023$9,983+0.8%
2022$9,906+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

To:

Sq Ft2,832DeedBook 4823, Page 93

Property Sale

Sale
$545,000
Sq Ft2,832DeedBook 4345, Page 180Recorded7/7/2022

Property Sale

Sale
$244,000

From:

To:

Sq Ft2,832DeedBook 3399, Page 7Recorded9/11/2018

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 273, Page 65

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook P159, Page 123

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook N136, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1910