Skip to content

80 Henry St.Passaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 15, 2022

Property Information

Block2159.01
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-3FAMILY
Dwellings3
ZoningR-3
Sq Footage2,996
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,800
20%
Improvement Value:$263,500
80%
Total Assessment$329,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,577+3.0%
2024$13,185+6.5%
2023$12,382+0.8%
2022$12,286+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$407,000
Sq Ft2,996DeedBook 3614, Page 199Recorded7/12/2019

Property Built

Built

Year Built: 1910