Skip to content

329 Madison StPassaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Price
$178,858
Last Sale Date
May 13, 2019

Property Information

Block2159.01
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,700
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,200
22%
Improvement Value:$217,200
78%
Total Assessment$279,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,520+3.0%
2024$11,187+6.5%
2023$10,505+0.8%
2022$10,424+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$178,858

To:

Sq Ft2,700DeedBook 3579, Page 232

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft2,700DeedBook 3396, Page 17Recorded9/6/2018

Property Sale

Sale
$83,100
DeedBook 2321, Page 96

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 1393, Page 204

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook Q131, Page 522

Property Built

Built

Year Built: 1910