Skip to content

94 Henry St.Passaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Price
$429,000
Last Sale Date
Feb 1, 2022

Property Information

Block2159.01
Lot32
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage3,494
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,800
22%
Improvement Value:$228,900
78%
Total Assessment$294,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,150+3.0%
2024$11,800+6.5%
2023$11,081+0.8%
2022$10,995+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$429,000

To:

Sq Ft3,494DeedBook 4238, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1910