Skip to content

317 Madison StreetPassaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Price
$656,000
Last Sale Date
May 12, 2021

Property Information

Block2159.01
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-3FAMILY
Dwellings3
ZoningR-3
Sq Footage2,994
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,500
17%
Improvement Value:$319,800
83%
Total Assessment$385,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,886+3.0%
2024$15,427+6.5%
2023$14,487+0.8%
2022$14,376+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$656,000

To:

Sq Ft2,994DeedBook 4041, Page 156

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2726, Page 28Recorded11/18/2015

Property Sale

Sale
$387,000

From:

To:

DeedBook 2465, Page 71Recorded5/7/2014

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 910, Page 227

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 524, Page 76

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 235, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1910