Skip to content

14 Lucille Pl.Passaic, NJ 07055

Last Sale Date
Oct 19, 2015

Property Information

Block2166
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SB/6U/APTS
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,100
28%
Improvement Value:$233,200
72%
Total Assessment$323,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,330+3.0%
2024$12,945+6.5%
2023$12,156+0.8%
2022$12,062+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook N157, Page 93