Skip to content

345 Monroe St.Passaic, NJ 07055

Commercial

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jan 29, 2016

Property Information

Block2168
Lot8.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S/RET/2APT
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,300
25%
Improvement Value:$373,700
75%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,615+3.0%
2024$20,020+6.5%
2023$18,800+0.8%
2022$18,655+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

DeedBook 2781, Page 93