Skip to content

38 Lucille Pl.Passaic, NJ 07055

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 5, 2026

Property Information

Block2172.01
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,400
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,800
20%
Improvement Value:$251,100
80%
Total Assessment$312,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,901+3.0%
2024$12,529+6.5%
2023$11,765+0.8%
2022$11,674+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft2,400DeedBook 4889, Page 248

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 909, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$635,963

To:

DeedBook A156, Page 111