Skip to content

42 Lucille Pl.Passaic, NJ 07055

Built 2001

Last Sale Price
$222,500
Last Sale Date
Jul 4, 2023

Property Information

Block2172.01
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S/B-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,400
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,800
21%
Improvement Value:$234,200
79%
Total Assessment$296,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,204+3.0%
2024$11,852+6.5%
2023$11,130-5.6%
2022$11,790+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$222,500

To:

Sq Ft2,400DeedBook 4552, Page 140

Property Sale

Sale
$455,000
Sq Ft2,400DeedBook 4397, Page 183Recorded9/21/2022

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 408, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$635,963
DeedBook A156, Page 113