Skip to content

406 Monroe St.Passaic, NJ 07055

Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jun 2, 2004

Property Information

Block2172.01
Lot38
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 B
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage4,644
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,500
51%
Improvement Value:$122,500
49%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,308+3.0%
2024$10,010+6.5%
2023$9,400+0.8%
2022$9,328+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft4,644DeedBook 821, Page 273