Skip to content

309 Oak St.Passaic, NJ 07055

Apartment

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jan 3, 2017

Property Information

Block2172.01
Lot62
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SB/9U/APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage5,040
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
15%
Improvement Value:$468,000
85%
Total Assessment$550,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,677+3.0%
2024$22,022+6.5%
2023$20,680+0.8%
2022$20,521+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft5,040DeedBook 2989, Page 289