Skip to content

305 Oak StPassaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Feb 20, 2013

Property Information

Block2172.01
Lot64
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,065
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,900
45%
Improvement Value:$96,200
55%
Total Assessment$174,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,178+3.0%
2024$6,971+6.5%
2023$6,546+0.8%
2022$6,496+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft1,065DeedBook 2285, Page 284

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 1275, Page 70

Property Sale

Sale
$195,700
DeedBook 847, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1910