Skip to content

35 Kruger PlPassaic, NJ 07055

Last Sale Date
Jan 13, 2016

Property Information

Block2175.01
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 B
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage4,716
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,700
16%
Improvement Value:$327,300
84%
Total Assessment$390,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,080+3.0%
2024$15,616+6.5%
2023$14,664+0.8%
2022$14,551+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$307,500
DeedBook 208, Page 22

Property Sale

Sale
$224,900
DeedBook L162, Page 45