Skip to content

55 Kruger PlPassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
May 19, 2022

Property Information

Block2175.01
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,022
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,700
29%
Improvement Value:$167,900
71%
Total Assessment$237,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,796+3.0%
2024$9,514+6.5%
2023$8,934+0.8%
2022$8,865+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft2,022DeedBook 4324, Page 188

Property Sale

Sale
$216,000
DeedBook 2266, Page 115

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 438, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1940