Skip to content

87 Tulip StPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$278,900
Last Sale Date
Jan 30, 2004

Property Information

Block2175.01
Lot42
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,184
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,600
24%
Improvement Value:$228,100
76%
Total Assessment$299,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,357+3.0%
2024$12,000+6.5%
2023$11,269+0.8%
2022$11,182+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$278,900

To:

Sq Ft2,184DeedBook 777, Page 123

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 677, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1930