Skip to content

336 Chestnut StPassaic, NJ 07055

Built 1960
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 9, 2021

Property Information

Block2175.01
Lot47
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S5S NURSING FA
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage2.76

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$651,100
6%
Improvement Value:$11,102,600
94%
Total Assessment$11,753,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$484,605+3.0%
2024$470,618+6.5%
2023$441,939+0.8%
2022$438,531+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$13,800,000

To:

Sq Ft93,440DeedBook 4084, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1960