Skip to content

6 Bowes PlPassaic, NJ 07055

Built 1960

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jun 20, 2017

Property Information

Block2175.01
Lot77
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,508
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
26%
Improvement Value:$210,400
74%
Total Assessment$285,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,767+3.0%
2024$11,427+6.5%
2023$10,731+0.8%
2022$10,648+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft2,508DeedBook 3153, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1960