Skip to content

480 Gregory AvePassaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 26, 2025

Property Information

Block2175.01
Lot81
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SB-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,572
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,800
26%
Improvement Value:$198,700
74%
Total Assessment$268,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,070+3.0%
2024$10,751+6.5%
2023$10,096+0.8%
2022$10,018+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft2,572DeedBook 3482, Page 249Recorded1/3/2019

Property Sale

Sale
$194,750

From:

To:

Sq Ft2,572DeedBook 3291, Page 97Recorded4/20/2018

Property Built

Built

Year Built: 1920