Skip to content

486 Gregory AvePassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Date
Sep 29, 2006

Property Information

Block2175.01
Lot84
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1SCB-3FAMILY
Dwellings3
ZoningR-3
Sq Footage3,816
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,600
26%
Improvement Value:$289,500
74%
Total Assessment$392,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,166+3.0%
2024$15,700+6.5%
2023$14,743+0.8%
2022$14,629+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$499,900
DeedBook 1119, Page 212

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 559, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1930