Skip to content

344 Sherman St.Passaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$181,000
Last Sale Date
Feb 20, 2018

Property Information

Block2175.02
Lot102
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,398
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,300
31%
Improvement Value:$167,700
69%
Total Assessment$243,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,019+3.0%
2024$9,730+6.5%
2023$9,137+0.8%
2022$9,066+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$181,000

From:

To:

Sq Ft1,398DeedBook 3293, Page 283Recorded4/25/2018

Property Sale

Sale
$327,000

To:

Sq Ft1,398DeedBook 3417, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1930