Skip to content

537 Mckinley StPassaic, NJ 07055

Built 1950

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 27, 2010

Property Information

Block2175.02
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2BS-4FAMILY
Dwellings4
ZoningR-3
Sq Footage3,640
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,600
17%
Improvement Value:$339,900
83%
Total Assessment$409,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,884+3.0%
2024$16,396+6.5%
2023$15,397+0.8%
2022$15,278+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook P133, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1950