Skip to content

463 Harrison St.Passaic, NJ 07055

Built 1928

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Dec 14, 2006

Property Information

Block2175.02
Lot54
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,298
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,900
24%
Improvement Value:$211,800
76%
Total Assessment$278,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,491+3.0%
2024$11,159+6.5%
2023$10,479+0.8%
2022$10,398+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft2,298DeedBook 1364, Page 74

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 524, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1928