Skip to content

459 Harrison St.Passaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 18, 2024

Property Information

Block2175.02
Lot56
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,609
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,800
33%
Improvement Value:$168,600
67%
Total Assessment$252,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,406+3.0%
2024$10,106+6.5%
2023$9,490+0.8%
2022$9,417+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook L166, Page 141

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook K 129, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1925