Skip to content

15 Kruger PlPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 7, 2023

Property Information

Block2175.02
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,920
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,500
32%
Improvement Value:$173,300
68%
Total Assessment$254,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,505+8.3%
2024$9,702+6.8%
2023$9,080+0.8%
2022$9,007+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930