Skip to content

310-324 Sherman St.(Unit C0003)Passaic, NJ 07055

Built 2007

Last Sale Price
$99,000
Last Sale Date
Feb 6, 2018

Property Information

Block2175.02
Lot85
QualifierC0003
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO-1FAMILY
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage651
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
48%
Improvement Value:$76,600
52%
Total Assessment$146,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,044+3.0%
2024$5,870+6.5%
2023$5,512+0.8%
2022$5,470+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$99,000

To:

Sq Ft651DeedBook 3271, Page 17

Property Sale

Sale
$199,900
DeedBook 1719, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 2007