Skip to content

16 Kruger PlPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jun 8, 2020

Property Information

Block2175.03
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,932
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,800
25%
Improvement Value:$201,100
75%
Total Assessment$269,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,128+3.0%
2024$10,807+6.5%
2023$10,148+0.8%
2022$10,070+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft1,932DeedBook 3815, Page 208

Property Sale

Sale
$165,375

From:

To:

DeedBook 2952, Page 210Recorded12/8/2016

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 1187, Page 91

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 486, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1930